Hersby gymnasium
Kommunal gymnasieskola i Lidingö, Läroverksvägen 17, Lidingö.
Öppet hus
Vi har inte hittat några kommande datum för öppet hus på skolans webbplats (kontrollerat 21 oktober 2026).
Om skolan
Gäller hela skolan, alla program. Läsår 2025/26. Källa: Skolverket.
Merit och antagningspoäng 2026
Lägsta antagningspoäng och medianpoäng i slutantagningen 2026. 0 poäng betyder att alla sökande kom in (ingen konkurrens). Antal sökande är från preliminärantagningen. Utbildningar märkta Provpoäng ingår har ett färdighets- eller antagningsprov vars poäng läggs ovanpå meritvärdet (högst 340), så deras gränser kan vara långt högre.
| Program / inriktning | Lägsta | Median | Sökande | Platser |
|---|---|---|---|---|
| EkonomiprogrammetEkonomi | 290 | 302,5 | 360 | 64 |
| EkonomiprogrammetJuridik | 275 | 287,5 | 326 | 63 |
| NaturvetenskapsprogrammetMusik, särskild variant, estetiskt områdeProvpoäng ingår | 0 | 558,5 | 25 | 16 |
| NaturvetenskapsprogrammetNaturvetenskap | 225 | 285 | 297 | 64 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetBeteendevetenskap | 242,5 | 262,5 | 276 | 32 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetSamhällsvetenskap | 242,5 | 262,5 | 335 | 64 |
| TeknikprogrammetTeknikvetenskap | 227,5 | 265 | 125 | 16 |
Lägsta antagningspoäng 2022–2026
Så har gränsen för att komma in ändrats över åren. Streck betyder att uppgift saknas för året, till exempel för att inriktningen inte fanns eller hade ett annat namn.
| Program / inriktning | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| EkonomiprogrammetEkonomi | 290 | 295 | 262,5 | 295 | 290 |
| EkonomiprogrammetJuridik | 275 | 272,5 | 262,5 | 287,5 | 277,5 |
| NaturvetenskapsprogrammetMusik, särskild variant, estetiskt områdeProvpoäng ingår | 0 | 0 | – | – | – |
| NaturvetenskapsprogrammetNaturvetenskap | 225 | 245 | 177,5 | 275 | 262,5 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetBeteendevetenskap | 242,5 | 245 | 235 | 262,5 | 257,5 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetSamhällsvetenskap | 242,5 | 252,5 | 240 | 267,5 | 262,5 |
| TeknikprogrammetTeknikvetenskap | 227,5 | 232,5 | 0 | 275 | 285 |
Elevomdömen och resultat per program
Elevomdöme är andelen elever i årskurs 3 som är nöjda med sitt program och sin skola. Examen är andelen som tar gymnasieexamen inom 3 år. Snittbetyg (0–20) redovisas både för elever med examen och för alla elever på programmet. Elever är ungefärligt antal elever på programmet. Måtten gäller hela programmet, oavsett inriktning.
| Program | Elever | Elevomdöme | Examen 3 år | Snittbetyg, examen | Snittbetyg, alla | Behöriga till högskola |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | ca 410 | 90 % | 98,4 % | 16,6 | 16,5 | 98,4 % |
| Naturvetenskapsprogrammet | ca 210 | 72 % | 88,3 % | 16,2 | 15,8 | 93,1 % |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | ca 280 | 76 % | 86,5 % | 14,5 | 14,2 | 93,3 % |
| Teknikprogrammet | ca 40 | 68 % | 93,3 % | 16,5 | 16,5 | 100 % |
Elevomdöme från elevenkäten 2024. Examen gäller elever som började läsåret 2022/23. Snittbetyg gäller läsåret 2024/25. Behörighet till högskola gäller läsåret 2024/25.
Snittbetyg och behörighet över tid
Snittbetyg (0–20) för elever med examen, och under det andelen behöriga till högskolan, per läsår. Visar om resultaten på programmet går upp eller ner. "dold" betyder att Skolverket inte redovisar värdet eftersom eleverna var för få.
| Program | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 16,698,4 % | 16,597,4 % | 16,197,6 % | 16,599,2 % | 1692,7 % |
| Naturvetenskapsprogrammet | 16,293,1 % | 16,795,3 % | 16,893,8 % | 1790,3 % | 17,399 % |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,593,3 % | 1385,9 % | 15,296,6 % | 14,8100 % | 15,196,4 % |
| Teknikprogrammet | 16,5100 % | –– | dolddold | 14,678,6 % | 14,988,9 % |
Efter gymnasiet
Andel av skolans tidigare elever som tre år efter examen har etablerad ställning på arbetsmarknaden respektive studerar, enligt Skolverkets definitioner. Gäller hela skolan, alla program. Måtten räknas var för sig och behöver inte bli 100 % tillsammans. Källa: Skolverket, läsår 2024/25.
Vad tycker eleverna i år 2?
Skolinspektionens skolenkät, våren 2025: 249 svar av 309 elever (svarsfrekvens 81 %). Medelvärde på en skala 0–10. Det här är en annan enkät än Gymnasieantagningens elevenkät som elevomdömet ovan bygger på.
Elevernas syn på skolans arbete mot kränkningar: 5,7 av 10 (läsår 2024/25).
Lärarnas och personalens syn
Pedagogisk personals svar i samma enkät, medelvärde 0–10, läsår 2024/25. Källa: Skolverket (Skolinspektionens skolenkät).
Lärare och personal
Gäller hela skolan. Läsår 2025/26 och 2024/25. Behöriga lärare finns under Om skolan. Källa: Skolverket.