Nacka gymnasium
Kommunal gymnasieskola i Nacka, Griffelvägen 17, Nacka.
Öppet hus
- Lördag 28 november 2026, kl. 10.30–14.00
Lägg till i kalendern
Apple, Outlook m.fl.Google Kalender - Lördag 30 januari 2027, kl. 10.30–14.00
Lägg till i kalendern
Apple, Outlook m.fl.Google Kalender
Vi har inte hittat några kommande datum för öppet hus på skolans webbplats (kontrollerat 21 oktober 2026).
Källa: skolans webbplats, kontrollerad 21 oktober 2026. Datum och tider kan ändras – kolla gärna med skolan innan du åker. Alla öppna hus i Stockholms län →
Om skolan
Gäller hela skolan, alla program. Läsår 2025/26. Källa: Skolverket.
Merit och antagningspoäng 2026
Lägsta antagningspoäng och medianpoäng i slutantagningen 2026. 0 poäng betyder att alla sökande kom in (ingen konkurrens). Antal sökande är från preliminärantagningen. Utbildningar märkta Provpoäng ingår har ett färdighets- eller antagningsprov vars poäng läggs ovanpå meritvärdet (högst 340), så deras gränser kan vara långt högre.
| Program / inriktning | Lägsta | Median | Sökande | Platser |
|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammetHusbyggnad | 195 | 212,5 | 125 | 22 |
| EkonomiprogrammetEkonomi | 280 | 297,5 | 754 | 96 |
| EkonomiprogrammetJuridik | 272,5 | 282,5 | 684 | 64 |
| El- och energiprogrammetDator- och kommunikationsteknik | 222,5 | 232,5 | 160 | 20 |
| El- och energiprogrammetElteknik | 255 | 265 | 370 | 40 |
| NaturvetenskapsprogrammetNaturvetenskap | 305 | 317,5 | 590 | 88 |
| NaturvetenskapsprogrammetNaturvetenskap och samhälle | 295 | 305 | 287 | 32 |
| NaturvetenskapsprogrammetNaturvetenskap, spetsutbildning, riksrekryteringProvpoäng ingår | 313 | 339,5 | 67 | 8 |
| NaturvetenskapsprogrammetNaturvetenskap, Utland | 315 | 325 | 228 | 32 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetBeteendevetenskap | 257,5 | 270 | 809 | 96 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetMedier, journalistik och kommunikation | 255 | 265 | 256 | 16 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetMedier, journalistik och kommunikation, Konst och design | 255 | 267,5 | 164 | 16 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetSamhällsvetenskap | 272,5 | 287,5 | 714 | 32 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetSamhällsvetenskap, Historia | 257,5 | 270 | 387 | 32 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetSamhällsvetenskap, Utland | 302,5 | 317,5 | 408 | 32 |
| TeknikprogrammetDesign och produktutveckling | 255 | 267,5 | 166 | 16 |
| TeknikprogrammetInformations- och medieteknik | 270 | 292,5 | 192 | 20 |
| TeknikprogrammetSamhällsbyggande och miljö | 267,5 | 280 | 137 | 22 |
| TeknikprogrammetTeknikvetenskap | 282,5 | 302,5 | 284 | 38 |
Lägsta antagningspoäng 2022–2026
Så har gränsen för att komma in ändrats över åren. Streck betyder att uppgift saknas för året, till exempel för att inriktningen inte fanns eller hade ett annat namn.
| Program / inriktning | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammetHusbyggnad | 195 | 0 | 187,5 | 0 | 172,5 |
| EkonomiprogrammetEkonomi | 280 | 275 | 282,5 | 270 | 265 |
| EkonomiprogrammetJuridik | 272,5 | 267,5 | 275 | 265 | 260 |
| El- och energiprogrammetDator- och kommunikationsteknik | 222,5 | 190 | 215 | 200 | 202,5 |
| El- och energiprogrammetElteknik | 255 | 230 | 240 | 217,5 | 210 |
| NaturvetenskapsprogrammetNaturvetenskap | 305 | 302,5 | 300 | 287,5 | 285 |
| NaturvetenskapsprogrammetNaturvetenskap och samhälle | 295 | 295 | 285 | 282,5 | 252,5 |
| NaturvetenskapsprogrammetNaturvetenskap, spetsutbildning, riksrekryteringProvpoäng ingår | 313 | 0 | – | – | – |
| NaturvetenskapsprogrammetNaturvetenskap, Utland | 315 | 317,5 | 317,5 | 307,5 | 317,5 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetBeteendevetenskap | 257,5 | 262,5 | 262,5 | 250 | 255 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetMedier, journalistik och kommunikation | 255 | 257,5 | – | – | – |
| SamhällsvetenskapsprogrammetMedier, journalistik och kommunikation, Konst och design | 255 | 250 | – | – | – |
| SamhällsvetenskapsprogrammetSamhällsvetenskap | 272,5 | 262,5 | 265 | 260 | 255 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetSamhällsvetenskap, Historia | 257,5 | 252,5 | 250 | 242,5 | 232,5 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetSamhällsvetenskap, Utland | 302,5 | 280 | 272,5 | 257,5 | 277,5 |
| TeknikprogrammetDesign och produktutveckling | 255 | 280 | 245 | 255 | 237,5 |
| TeknikprogrammetInformations- och medieteknik | 270 | 272,5 | 262,5 | 262,5 | 257,5 |
| TeknikprogrammetSamhällsbyggande och miljö | 267,5 | 275 | 257,5 | 255 | 260 |
| TeknikprogrammetTeknikvetenskap | 282,5 | 292,5 | 280 | 265 | 270 |
Elevomdömen och resultat per program
Elevomdöme är andelen elever i årskurs 3 som är nöjda med sitt program och sin skola. Examen är andelen som tar gymnasieexamen inom 3 år. Snittbetyg (0–20) redovisas både för elever med examen och för alla elever på programmet. Elever är ungefärligt antal elever på programmet. Måtten gäller hela programmet, oavsett inriktning.
| Program | Elever | Elevomdöme | Examen 3 år | Snittbetyg, examen | Snittbetyg, alla | Behöriga till högskola |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammet | ca 50 | 93 % | 86,4 % | 13,3 | 13,3 | – |
| Ekonomiprogrammet | ca 510 | 86 % | 96,7 % | 14,8 | 14,8 | 99,4 % |
| El- och energiprogrammet | ca 170 | 77 % | 91,5 % | 13,8 | 13,8 | 31,8 % |
| Naturvetenskapsprogrammet | ca 470 | 87 % | 91,6 % | 16,1 | 16,1 | 98,6 % |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | ca 570 | 83 % | 89,4 % | 14,7 | 14,5 | 97,7 % |
| Teknikprogrammet | ca 360 | 82 % | 92,1 % | 15,8 | 15,7 | 97,9 % |
Elevomdöme från elevenkäten 2025. Examen gäller elever som började läsåret 2022/23. Snittbetyg gäller läsåret 2024/25. Behörighet till högskola gäller läsåret 2024/25.
Snittbetyg och behörighet över tid
Snittbetyg (0–20) för elever med examen, och under det andelen behöriga till högskolan, per läsår. Visar om resultaten på programmet går upp eller ner. "dold" betyder att Skolverket inte redovisar värdet eftersom eleverna var för få.
| Program | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,3– | 12,1dold | 12,2dold | 12,9dold | 13,4dold |
| Ekonomiprogrammet | 14,899,4 % | 15,2100 % | 15,5100 % | 15,199,5 % | 16,299,5 % |
| El- och energiprogrammet | 13,831,8 % | 14,243,9 % | 14,1dold | 13,531,9 % | 13,538,1 % |
| Naturvetenskapsprogrammet | 16,198,6 % | 16,598,7 % | 16,998,9 % | 16,499,5 % | 16,6100 % |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,797,7 % | 14,898 % | 15,399,4 % | 15,5100 % | 15,6100 % |
| Teknikprogrammet | 15,897,9 % | 16,498,4 % | 16,599,1 % | 15,994,2 % | 15,9100 % |
Efter gymnasiet
Andel av skolans tidigare elever som tre år efter examen har etablerad ställning på arbetsmarknaden respektive studerar, enligt Skolverkets definitioner. Gäller hela skolan, alla program. Måtten räknas var för sig och behöver inte bli 100 % tillsammans. Källa: Skolverket, läsår 2024/25.
Vad tycker eleverna i år 2?
Skolinspektionens skolenkät, våren 2026: 603 svar av 694 elever (svarsfrekvens 87 %). Medelvärde på en skala 0–10. Det här är en annan enkät än Gymnasieantagningens elevenkät som elevomdömet ovan bygger på.
Elevernas syn på skolans arbete mot kränkningar: 6,3 av 10 (läsår 2025/26).
Lärarnas och personalens syn
Pedagogisk personals svar i samma enkät, medelvärde 0–10, läsår 2025/26. Källa: Skolverket (Skolinspektionens skolenkät).
Lärare och personal
Gäller hela skolan. Läsår 2025/26. Behöriga lärare finns under Om skolan. Källa: Skolverket.
Fler gymnasieskolor
Jämför skolans program med andra skolor i länet
- Bygg- och anläggningsprogrammet
- Ekonomiprogrammet
- El- och energiprogrammet
- Naturvetenskapsprogrammet
- Samhällsvetenskapsprogrammet
- Teknikprogrammet
Andra gymnasieskolor i Nacka
- Designgymnasiet Sickla
- Drottning Blankas Gymnasieskola Nacka
- Drottning Blankas Gymnasieskola Nacka 2
- Ebba Brahe Gymnasium
- Idrottsgymnasiet Nacka
- JENSEN Gymnasium Nacka Strand
- Magelungens Gymnasium Danvikstull
- Nacka Enskilda gymnasium
- Nacka Strands Gymnasium
- Praktiska Gymnasiet Nacka
- Rytmus Stockholm
- Sjölins Gymnasium Nacka
- YBC Young Business Creatives