Sågbäcksgymnasiet
Kommunal gymnasieskola i Huddinge, Huddingevägen 352, Huddinge.
Öppet hus
- Torsdag 26 november 2026, kl. 17.00–19.00
Lägg till i kalendern
Apple, Outlook m.fl.Google Kalender - Torsdag 4 februari 2027, kl. 17.00–19.00
Lägg till i kalendern
Apple, Outlook m.fl.Google Kalender
Vi har inte hittat några kommande datum för öppet hus på skolans webbplats (kontrollerat 21 oktober 2026).
Källa: skolans webbplats, kontrollerad 21 oktober 2026. Datum och tider kan ändras – kolla gärna med skolan innan du åker. Alla öppna hus i Stockholms län →
Om skolan
Gäller hela skolan, alla program. Läsår 2025/26. Källa: Skolverket.
Merit och antagningspoäng 2026
Lägsta antagningspoäng och medianpoäng i slutantagningen 2026. 0 poäng betyder att alla sökande kom in (ingen konkurrens). Antal sökande är från preliminärantagningen.
| Program / inriktning | Lägsta | Median | Sökande | Platser |
|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammetFritid och hälsa, lärling | 0 | 145 | 92 | 24 |
| Barn- och fritidsprogrammetPedagogiskt och socialt arbete, lärling | 0 | 177,5 | 124 | 24 |
| Bygg- och anläggningsprogrammetHusbyggnad, lärling | 122,5 | 172,5 | 88 | 16 |
| Bygg- och anläggningsprogrammetMåleri, lärling | 92,5 | 127,5 | 28 | 5 |
| Fordons- och transportprogrammetPersonbil, lärling | 95 | 157,5 | 105 | 12 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Barn och fritid, mot gymnasieprogram | 132,5 | 155 | 96 | 16 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Bygg och anläggning, mot gymnasieprogram | 180 | 180 | 34 | 1 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Fordon och transport, mot gymnasieprogram | 155 | 155 | 45 | 2 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Restaurang och livsmedel, mot gymnasieprogram | 92,5 | 140 | 32 | 8 |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Barn och fritid, mot gymnasieprogram | 235 | 235 | 13 | 1 |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Bygg och anläggning, mot gymnasieprogram | 195 | 195 | 45 | 1 |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Fordon och transport, mot gymnasieprogram | 162,5 | 162,5 | 57 | 1 |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Restaurang och livsmedel, mot gymnasieprogram | 127,5 | 127,5 | 50 | 2 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammetKök och servering, lärling | 0 | 142,5 | 94 | 15 |
Lägsta antagningspoäng 2022–2026
Så har gränsen för att komma in ändrats över åren. Streck betyder att uppgift saknas för året, till exempel för att inriktningen inte fanns eller hade ett annat namn.
| Program / inriktning | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammetFritid och hälsa, lärling | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Barn- och fritidsprogrammetPedagogiskt och socialt arbete, lärling | 0 | 145 | 97,5 | 0 | 0 |
| Bygg- och anläggningsprogrammetHusbyggnad, lärling | 122,5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bygg- och anläggningsprogrammetMåleri, lärling | 92,5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fordons- och transportprogrammetPersonbil, lärling | 95 | 0 | 0 | 0 | 135 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Barn och fritid, mot gymnasieprogram | 132,5 | 180 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Bygg och anläggning, mot gymnasieprogram | 180 | 145 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Fordon och transport, mot gymnasieprogram | 155 | 132,5 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Restaurang och livsmedel, mot gymnasieprogram | 92,5 | 170 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Barn och fritid, mot gymnasieprogram | 235 | 205 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Bygg och anläggning, mot gymnasieprogram | 195 | 150 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Fordon och transport, mot gymnasieprogram | 162,5 | 225 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Restaurang och livsmedel, mot gymnasieprogram | 127,5 | 150 | – | – | – |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammetKök och servering, lärling | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Elevomdömen och resultat per program
Elevomdöme är andelen elever i årskurs 3 som är nöjda med sitt program och sin skola. Examen är andelen som tar gymnasieexamen inom 3 år. Snittbetyg (0–20) redovisas både för elever med examen och för alla elever på programmet. Elever är ungefärligt antal elever på programmet. Måtten gäller hela programmet, oavsett inriktning.
| Program | Elever | Elevomdöme | Examen 3 år | Snittbetyg, examen | Snittbetyg, alla | Behöriga till högskola |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | ca 90 | 73 % | Dold (få elever) | Dold (få elever) | 12,2 | Dold (få elever) |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | ca 40 | 82 % | 78,6 % | 13,1 | 12,8 | – |
| Fordons- och transportprogrammet | ca 30 | 85 % | Dold (få elever) | Dold (få elever) | Dold (få elever) | – |
| Introduktionsprogram | – | – | – | – | – | – |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | ca 20 | 90 % | Dold (få elever) | Dold (få elever) | Dold (få elever) | – |
Elevomdöme från elevenkäten 2025. Examen gäller elever som började läsåret 2022/23. Snittbetyg gäller läsåret 2024/25.
Snittbetyg och behörighet över tid
Snittbetyg (0–20) för elever med examen, och under det andelen behöriga till högskolan, per läsår. Visar om resultaten på programmet går upp eller ner. "dold" betyder att Skolverket inte redovisar värdet eftersom eleverna var för få.
| Program | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | dolddold | 13,9dold | 13,3dold | 14,1dold | 13,5dold |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,1– | 13,2– | 13,7– | dold– | dold– |
| Fordons- och transportprogrammet | dold– | dold– | dold– | dold– | 12,8– |
Efter gymnasiet
Andel av skolans tidigare elever som tre år efter examen har etablerad ställning på arbetsmarknaden respektive studerar, enligt Skolverkets definitioner. Gäller hela skolan, alla program. Måtten räknas var för sig och behöver inte bli 100 % tillsammans. Källa: Skolverket, läsår 2024/25 och 2023/24.
Vad tycker eleverna i år 2?
Skolinspektionens skolenkät, våren 2026: 55 svar av 67 elever (svarsfrekvens 82 %). Medelvärde på en skala 0–10. Det här är en annan enkät än Gymnasieantagningens elevenkät som elevomdömet ovan bygger på.
Elevernas syn på skolans arbete mot kränkningar: 6,5 av 10 (läsår 2025/26).
Lärarnas och personalens syn
Pedagogisk personals svar i samma enkät, medelvärde 0–10, läsår 2025/26. Källa: Skolverket (Skolinspektionens skolenkät).
Lärare och personal
Gäller hela skolan. Läsår 2025/26 och 2024/25. Behöriga lärare finns under Om skolan. Källa: Skolverket.
Fler gymnasieskolor
Jämför skolans program med andra skolor i länet
- Barn- och fritidsprogrammet
- Bygg- och anläggningsprogrammet
- Fordons- och transportprogrammet
- Introduktionsprogram
- Restaurang- och livsmedelsprogrammet