Drottning Blankas Gymnasieskola Jakobsberg
Fristående gymnasieskola i Järfälla, Järfällavägen 100, Järfälla.
Öppet hus
- Tisdag 10 november 2026, kl. 17.00–19.00
Lägg till i kalendern
Apple, Outlook m.fl.Google Kalender - Torsdag 3 december 2026, kl. 17.00–19.00
Lägg till i kalendern
Apple, Outlook m.fl.Google Kalender - Torsdag 14 januari 2027, kl. 17.00–19.00
Lägg till i kalendern
Apple, Outlook m.fl.Google Kalender - Tisdag 13 april 2027, kl. 17.00–19.00
Lägg till i kalendern
Apple, Outlook m.fl.Google Kalender
Vi har inte hittat några kommande datum för öppet hus på skolans webbplats (kontrollerat 21 oktober 2026).
Källa: skolans webbplats, kontrollerad 21 oktober 2026. Datum och tider kan ändras – kolla gärna med skolan innan du åker. Alla öppna hus i Stockholms län →
Om skolan
Gäller hela skolan, alla program. Läsår 2025/26. Källa: Skolverket.
Merit och antagningspoäng 2026
Lägsta antagningspoäng och medianpoäng i slutantagningen 2026. 0 poäng betyder att alla sökande kom in (ingen konkurrens). Antal sökande är från preliminärantagningen.
| Program / inriktning | Lägsta | Median | Sökande | Platser |
|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammetPedagogiskt och socialt arbete | 160 | 182,5 | 119 | 14 |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 0 | 152,5 | 99 | 18 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Barn och fritid, mot gymnasieprogram | 150 | 157,5 | 45 | 4 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Försäljning och service, mot gymnasieprogram | 175 | 197,5 | 47 | 4 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Vård och omsorg, mot gymnasieprogram | 177,5 | 192,5 | 46 | 4 |
| NaturvetenskapsprogrammetNaturvetenskap, Medicin | 0 | 215 | 113 | 19 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetBeteendevetenskap, Kriminologi | 190 | 212,5 | 231 | 22 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 0 | 165 | 92 | 18 |
Lägsta antagningspoäng 2022–2026
Så har gränsen för att komma in ändrats över åren. Streck betyder att uppgift saknas för året, till exempel för att inriktningen inte fanns eller hade ett annat namn.
| Program / inriktning | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammetPedagogiskt och socialt arbete | 160 | 0 | 0 | 0 | – |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 0 | – | – | – | – |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Barn och fritid, mot gymnasieprogram | 150 | 0 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Försäljning och service, mot gymnasieprogram | 175 | 0 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Vård och omsorg, mot gymnasieprogram | 177,5 | 0 | – | – | – |
| NaturvetenskapsprogrammetNaturvetenskap, Medicin | 0 | 217,5 | 200 | – | – |
| SamhällsvetenskapsprogrammetBeteendevetenskap, Kriminologi | 190 | 177,5 | 165 | – | – |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Elevomdömen och resultat per program
Elevomdöme är andelen elever i årskurs 3 som är nöjda med sitt program och sin skola. Examen är andelen som tar gymnasieexamen inom 3 år. Snittbetyg (0–20) redovisas både för elever med examen och för alla elever på programmet. Elever är ungefärligt antal elever på programmet. Måtten gäller hela programmet, oavsett inriktning.
| Program | Elever | Elevomdöme | Examen 3 år | Snittbetyg, examen | Snittbetyg, alla | Behöriga till högskola |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | ca 40 | 46 % | Dold (få elever) | 12,1 | 11,2 | Dold (få elever) |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | ca 40 | – | – | – | – | – |
| Introduktionsprogram | – | – | – | – | – | – |
| Naturvetenskapsprogrammet | ca 60 | 56 % | 79,2 % | 14,3 | 13,9 | 88,9 % |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | ca 70 | 72 % | Dold (få elever) | 12,7 | 11,7 | 72,2 % |
| Vård- och omsorgsprogrammet | ca 40 | 50 % | Dold (få elever) | 12,7 | 10,9 | Dold (få elever) |
Elevomdöme från elevenkäten 2025. Examen gäller elever som började läsåret 2022/23. Snittbetyg gäller läsåret 2024/25. Behörighet till högskola gäller läsåret 2024/25.
Snittbetyg och behörighet över tid
Snittbetyg (0–20) för elever med examen, och under det andelen behöriga till högskolan, per läsår. Visar om resultaten på programmet går upp eller ner. "dold" betyder att Skolverket inte redovisar värdet eftersom eleverna var för få.
| Program | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 12,1dold | 12,6dold | 13,640,7 % | 12,8dold | 13,436,8 % |
| Naturvetenskapsprogrammet | 14,388,9 % | dolddold | 13,581,8 % | 13,684,6 % | 16,761,1 % |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 12,772,2 % | 1458,8 % | 13,884,6 % | dolddold | 14,694,1 % |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 12,7dold | 15,164,7 % | 14dold | 13,660 % | 13,537,8 % |
Efter gymnasiet
Andel av skolans tidigare elever som tre år efter examen har etablerad ställning på arbetsmarknaden respektive studerar, enligt Skolverkets definitioner. Gäller hela skolan, alla program. Måtten räknas var för sig och behöver inte bli 100 % tillsammans. Källa: Skolverket, läsår 2024/25 och 2023/24.
Vad tycker eleverna i år 2?
Skolinspektionens skolenkät, våren 2025: 83 svar av 103 elever (svarsfrekvens 81 %). Medelvärde på en skala 0–10. Det här är en annan enkät än Gymnasieantagningens elevenkät som elevomdömet ovan bygger på.
Elevernas syn på skolans arbete mot kränkningar: 5,8 av 10 (läsår 2024/25).
Lärarnas och personalens syn
Pedagogisk personals svar i samma enkät, medelvärde 0–10, läsår 2024/25. Källa: Skolverket (Skolinspektionens skolenkät).
Lärare och personal
Gäller hela skolan. Läsår 2025/26 och 2024/25. Behöriga lärare finns under Om skolan. Källa: Skolverket.
Fler gymnasieskolor
Jämför skolans program med andra skolor i länet
- Barn- och fritidsprogrammet
- Försäljnings- och serviceprogrammet
- Introduktionsprogram
- Naturvetenskapsprogrammet
- Samhällsvetenskapsprogrammet
- Vård- och omsorgsprogrammet