Yrkesgymnasiet Sollentuna
Fristående gymnasieskola i Sollentuna, Djupdalsvägen 19, Sollentuna.
Öppet hus
- Tisdag 1 december 2026, kl. 17.00–18.30
Lägg till i kalendern
Apple, Outlook m.fl.Google Kalender - Tisdag 26 januari 2027, kl. 17.00–18.30
Lägg till i kalendern
Apple, Outlook m.fl.Google Kalender - Tisdag 20 april 2027, kl. 17.00–18.30
Lägg till i kalendern
Apple, Outlook m.fl.Google Kalender
Vi har inte hittat några kommande datum för öppet hus på skolans webbplats (kontrollerat 21 oktober 2026).
Källa: skolans webbplats, kontrollerad 21 oktober 2026. Datum och tider kan ändras – kolla gärna med skolan innan du åker. Alla öppna hus i Stockholms län →
Om skolan
Gäller hela skolan, alla program. Läsår 2025/26. Källa: Skolverket.
Merit och antagningspoäng 2026
Lägsta antagningspoäng och medianpoäng i slutantagningen 2026. 0 poäng betyder att alla sökande kom in (ingen konkurrens). Antal sökande är från preliminärantagningen.
| Program / inriktning | Lägsta | Median | Sökande | Platser |
|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 0 | 132,5 | 77 | 6 |
| Bygg- och anläggningsprogrammetHusbyggnad, lärling | 160 | 182,5 | 50 | 8 |
| Bygg- och anläggningsprogrammetMåleri, lärling | 0 | 247,5 | 24 | 3 |
| El- och energiprogrammetElteknik, lärling | 187,5 | 210 | 122 | 14 |
| Fordons- och transportprogrammetPersonbil, lärling | 180 | 182,5 | 67 | 4 |
| Frisör- och stylistprogrammetBarberare, lärling | 155 | 155 | 12 | 1 |
| Frisör- och stylistprogrammetFrisör, lärling | 177,5 | 190 | 63 | 6 |
| Frisör- och stylistprogrammetHår- och makeupstylist, lärling | 0 | 117,5 | 68 | 5 |
| Försäljnings- och serviceprogrammetFörsäljnings- och service, lärling | 140 | 185 | 104 | 11 |
| Hotell- och turismprogrammetHotell och turism, lärling | 102,5 | 167,5 | 92 | 12 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Barn och fritid, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 152,5 | 152,5 | 48 | 1 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Bygg och anläggning, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 212,5 | 212,5 | 20 | 1 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Fordon och transport, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 157,5 | 157,5 | 23 | 1 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Frisör och stylist, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 170 | 170 | 38 | 1 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Försäljning och service, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 160 | 160 | 40 | 1 |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Hotell och turism, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 170 | 170 | 31 | 1 |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Barn och fritid, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 75 | 120 | 65 | 10 |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Bygg och anläggning, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 0 | 92,5 | 35 | 12 |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Fordon och transport, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 32,5 | 67,5 | 52 | 16 |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Frisör och stylist, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 117,5 | 117,5 | 38 | 1 |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Hotell och turism, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 95 | 112,5 | 38 | 7 |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Vård och omsorg, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 215 | 215 | 45 | 1 |
| Vård- och omsorgsprogrammetVård och omsorg, lärling, Undersköterska | 0 | 157,5 | 119 | 14 |
Lägsta antagningspoäng 2022–2026
Så har gränsen för att komma in ändrats över åren. Streck betyder att uppgift saknas för året, till exempel för att inriktningen inte fanns eller hade ett annat namn.
| Program / inriktning | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 0 | 0 | – | – | – |
| Bygg- och anläggningsprogrammetHusbyggnad, lärling | 160 | 0 | – | – | – |
| Bygg- och anläggningsprogrammetMåleri, lärling | 0 | 0 | – | – | – |
| El- och energiprogrammetElteknik, lärling | 187,5 | 177,5 | – | – | – |
| Fordons- och transportprogrammetPersonbil, lärling | 180 | 0 | – | – | – |
| Frisör- och stylistprogrammetBarberare, lärling | 155 | 0 | – | – | – |
| Frisör- och stylistprogrammetFrisör, lärling | 177,5 | 0 | – | – | – |
| Frisör- och stylistprogrammetHår- och makeupstylist, lärling | 0 | 0 | – | – | – |
| Försäljnings- och serviceprogrammetFörsäljnings- och service, lärling | 140 | 132,5 | – | – | – |
| Hotell- och turismprogrammetHotell och turism, lärling | 102,5 | 0 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Barn och fritid, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 152,5 | 62,5 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Bygg och anläggning, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 212,5 | 0 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Fordon och transport, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 157,5 | 0 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Frisör och stylist, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 170 | 92,5 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Försäljning och service, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 160 | 95 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramPrograminriktat val; Hotell och turism, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 170 | 0 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Barn och fritid, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 75 | 0 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Bygg och anläggning, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 0 | 42,5 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Fordon och transport, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 32,5 | 85 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Frisör och stylist, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 117,5 | 127,5 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Hotell och turism, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 95 | 0 | – | – | – |
| IntroduktionsprogramYrkesintroduktion; Vård och omsorg, mot gymnasieprogram, lärlingsliknande | 215 | 0 | – | – | – |
| Vård- och omsorgsprogrammetVård och omsorg, lärling, Undersköterska | 0 | 0 | – | – | – |
Elevomdömen och resultat per program
Elevomdöme är andelen elever i årskurs 3 som är nöjda med sitt program och sin skola. Examen är andelen som tar gymnasieexamen inom 3 år. Snittbetyg (0–20) redovisas både för elever med examen och för alla elever på programmet. Elever är ungefärligt antal elever på programmet. Måtten gäller hela programmet, oavsett inriktning.
| Program | Elever | Elevomdöme | Examen 3 år | Snittbetyg, examen | Snittbetyg, alla | Behöriga till högskola |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | ca 30 | 57 % | Dold (få elever) | Dold (få elever) | Dold (få elever) | Dold (få elever) |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | ca 10 | 50 % | Dold (få elever) | Dold (få elever) | Dold (få elever) | Dold (få elever) |
| El- och energiprogrammet | ca 40 | 85 % | Dold (få elever) | 13,5 | 13,5 | – |
| Fordons- och transportprogrammet | ca 20 | 45 % | Dold (få elever) | Dold (få elever) | Dold (få elever) | – |
| Frisör- och stylistprogrammet | ca 20 | – | – | – | – | – |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | ca 30 | – | Dold (få elever) | 13,5 | 13,5 | Dold (få elever) |
| Hotell- och turismprogrammet | ca 20 | – | Dold (få elever) | Dold (få elever) | Dold (få elever) | – |
| Introduktionsprogram | – | – | – | – | – | – |
| Vård- och omsorgsprogrammet | ca 10 | – | Dold (få elever) | Dold (få elever) | Dold (få elever) | – |
Elevomdöme från elevenkäten 2024. Snittbetyg gäller läsåret 2024/25.
Snittbetyg och behörighet över tid
Snittbetyg (0–20) för elever med examen, och under det andelen behöriga till högskolan, per läsår. Visar om resultaten på programmet går upp eller ner. "dold" betyder att Skolverket inte redovisar värdet eftersom eleverna var för få.
| Program | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | dolddold | dolddold | 13,3dold | 14dold | –– |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | dolddold | dold– | dolddold | 14,3dold | dold– |
| El- och energiprogrammet | 13,5– | dolddold | 13,8dold | 13,371,4 % | 13,2dold |
| Fordons- och transportprogrammet | dold– | dolddold | 11,5dold | dold– | dold– |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 13,5dold | –– | –– | –– | –– |
| Vård- och omsorgsprogrammet | dold– | dold– | dolddold | dolddold | 13,7dold |
Efter gymnasiet
Andel av skolans tidigare elever som tre år efter examen har etablerad ställning på arbetsmarknaden respektive studerar, enligt Skolverkets definitioner. Gäller hela skolan, alla program. Måtten räknas var för sig och behöver inte bli 100 % tillsammans. Källa: Skolverket, läsår 2024/25.
Vad tycker eleverna i år 2?
Skolinspektionens skolenkät, våren 2026: 83 svar av 99 elever (svarsfrekvens 84 %). Medelvärde på en skala 0–10. Det här är en annan enkät än Gymnasieantagningens elevenkät som elevomdömet ovan bygger på.
Elevernas syn på skolans arbete mot kränkningar: 6,8 av 10 (läsår 2025/26).
Lärarnas och personalens syn
Pedagogisk personals svar i samma enkät, medelvärde 0–10, läsår 2025/26. Källa: Skolverket (Skolinspektionens skolenkät).
Lärare och personal
Gäller hela skolan. Läsår 2025/26 och 2024/25. Behöriga lärare finns under Om skolan. Källa: Skolverket.
Fler gymnasieskolor
Jämför skolans program med andra skolor i länet
- Barn- och fritidsprogrammet
- Bygg- och anläggningsprogrammet
- El- och energiprogrammet
- Fordons- och transportprogrammet
- Frisör- och stylistprogrammet
- Försäljnings- och serviceprogrammet
- Hotell- och turismprogrammet
- Introduktionsprogram
- Vård- och omsorgsprogrammet